Follow our Facebook at the link below.

https://www.facebook.com/Penta-Olympic-Fencing-Club-1305649252792373/

Image | Posted on by | Leave a comment

Results in May & June 2017

1. Battle the Bullies 5/21/2017 in Silver Spring, MD

Y10 Mixed Epee –
Ian Park (GOLD)
Ryan Jeyoon (SILVER)
Shwan Lee (BRONZE)
Yedda Lee (BRONZE)

Y12 Mixed Epee –
Michelle Lee (SILVER)
Ryan Jeyoon (BRONZE)
Ian Park (BRONZE)
Shwan Lee (5th)
Nathan Moon (6th)

Y14 Mixed Epee –
Faith Park (GOLD)
Nathan Yoon (SILVER)

2. Youth Y10 & Y12 Mixed Epee 6/11/2017 in Silver Spring, MD – Aidan Lee: Silver

3. Blades of Summer 3 Weapon Open in Baltimore, MD – Timothy Lee: Silver / Brad Kim: 8th place & Renewing E2017 in Senior Mixed Epee

4. BFC Oil Change Open in Columbia, MD – William Tae: 6th & C2017 / Timothy Lee: 8th place in Senior Mixed Epee

5. Tune-Up Open Tournament in Silver Spring, MD – Timothy Lee: Silver / Kyle Yi: Bronze in Senior Mixed Epee

 

 

Image | Posted on by | Leave a comment

Results in April 2017

1.  DCFC D & Under Senior Mixed Epee 4/1/2017 – Alex Kim & Nathan Yoon: Bronze and E2017

2. Midsouth RYC 4/2/2017 in NC

Y10ME: Ryan Jeyoon – GOLD, Aidan Lee – SILVER, Shwan Lee – BRONZE, Ian Park – 6th

Y12ME: Aidan Lee – SILVER, Ryan Jeyoon – BRONZE, Shwan Lee – 6th

3. Virginia Division Spring RYC 4/9/2017 in Richmond, VA

Y10ME: Ryan Jeyoon – SILVER, Shwan Lee – BRONZE

Y12ME: Ryan Jeyoon – SILVER, Shwan Lee – 5th

Y12WE: Yedda Lee – BRONZE

Y14ME: Timothy Lee – GOLD

4. CFC Epee Open 4/15/2017 at Baltimore, MD – Woosuk Lee: SILVER, Timothy Lee: 5th, Kyle Yi: 6th

5. Conomikes Gutenberg Memorial Open 4/16/2017 at William & Mary, VA – Kyle Yi & Timothy Lee: BRONZE

6. APRIL North American Cup 4/24/2017 at Baltimore, MD – Kyle Yi: SILVER in Div 3 Men’s Epee

7. Fairfax Challenge SYC 4/28~30/2017 at National Harbor, MD

Y10ME : Ian Park – GOLD, Ryan Jeyoon – 8th

Y10WE: Yedda Lee – SILVER

Y12ME: Edward Kim – 8th

Y12WE: Faith Park – BRONZE, Lily Papadakis – 8th

Y14ME: Timothy Lee – GOLD

Y14WE: Faith Park – SILVER, Dahyun Kang – 8th

Image | Posted on by | Leave a comment

Results in March 2017

1. LFA Albert Chikayev Memorial ROC 3/3/2017 at Grove, NJ – Derek Kim: 5th place & D2017 – Woosuk Lee: 6th place in Div 1-A Men’s Epee

2. Virginia’s Summer National Qualifiers Div 2 3/5/2017 at Falls Church, VA – Derek Kim: GOLD medal – Minchan Park: Silver medal

3. March North American Cup 3/10~13/2017 at Cleveland, OH – Ryan Jeyoon: 6th place in Y10 Men’s Epee – Faith Park: 19th place in Y12 Women’s Epee & Top 32 in Y14 Women’s Epee – Michelle Lee: Top32 in Y12 Women’s Epee – Timothy Lee: 14th place in Y14 Men’s Epee & 26th place in Div2 Men’s Epee – Dahyun Kang: 19th place in Div2 Women’s Epee

4. DCFC Champagne Challenge #4 3/12/2017 at Silver Spring, MD – Woosuk Lee: Bronze & B2017 in Senior Mixed Epee

5. Loudoun March Madness Youth Fencing Tournament 3/12/2017 at Ashburn, VA – Nathan Moon: Bronze in Y12 Mixed Epee

6. Cherry Blossom Open 2017 3/26/2017 at Maryland University, MD – Sungho Yoon: Bronze & A2017 in Senior Mixed Epee

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Image | Posted on by | Leave a comment

Fairfax Challenge RYC 2

CONGRATULATIONS!!! We are extremely proud of all POFC fencers. Especially, our epeeists have done an amazing job in most of the epee events. Here are the great results!

Y10 WE: Yedda Lee-Silver

Y10 ME: Ian Park-Gold, Ryan Jeyoon-Silver, Shwan Lee-Bronze, Aidan Lee-5th place, Thomas Murphy-8th place

Y12 WE: Faith Park-Gold, Michelle Lee-Silver, Lily Papadakis-Bronze, Elizabeth Kim-7th place

Y12 ME: Ryan Jeyoon-Silver, Ian Park-Bronze, Nathan Moon-5th place

Y12 WF: Lily Papadakis-Silver

Y14 WE: Faith Park-Gold, Elizabeth Kim-Silver, Michelle Lee-Bronze, Dahyun Kang-5th place, Caroline Kim-7th place

Y14 ME: Timothy Lee-Gold, Prestan Park-Bronze, Alex Kim-5th place, Vincent Park-6th place

Y14 WF: Lily Papadakis-7th place

U16 WE: Faith Park-Gold, Dahyun Kang-Silver

U16 Me: Timothy Lee-Bronze, Prestan Park-5th place

 

Image | Posted on by | Leave a comment

Results in February 2017

1. Choco Therapy  2/11/2017 in Columbia, MD – Sungho Yoon: Gold & B2017 – Joseph Chong: 8th & D2017 in Senior Mixed Epee

 

2. Cobra Challenge ROC 2/10~12/2017 in Jersey City, NJ – Dahyun Kang: 6th & E2017 in C&Under Senior Women’s Epee

 

3. Brent Nieman Epee RJCC and RYC 2/11~12/2017 in East Point, GA – William Tae: Bronze & D2017 in Y14 Men’s Epee and 6th place in Cadet Men’s Epee

 

4. NJFA RJCC 2/25-26/2017 in Maplewood, NJ – Faith Park: Gold & C2017 in Cadet Women’t Epee and 5th place in Junior Women’s Epee

 

5. MoDuel Mixed Epee Open 2/25/2017 in Elkton, MD – Kyle Yi: Bronze & B2017 – Sungho Yoon: 5th place

 

6. Fairfax Challenge RYC 2/25-26/2017 in Fairfax, VA –  Y10 Women’s Epee:  Yedda Lee-Silver   Y10 Men’s Epee: Christopher Chong-Bronze, Ian Park-Bronze, Ryan Jeyoon-5th, Aidan Lee-6th, Josemaria Meister-7th, Shwan Lee-8th Y12 Women’s Epee: Michelle Lee-Bronze, Elizabeth Kim-5th, Yedda Lee-8th Y12 Women’s Foil: Lily Papadakis-Silver Y12 Men’s Epee: Edward Kim-Bronze, Ian Park-7th Y14 Women’s Epee: Michelle Lee-5th Y14 Women’s Foil: Lily Papadakis-Bronze Y14 Men’s Epee: Minchan Park-Silver, William Tae-Bronze, Prestan Park-6th

Image | Posted on by | Leave a comment

Results in January 2017

1. Capitol Clash SYC & Cadet RCC 2017 in National Harbor, MD 1/14~16/2017 – Yedda Lee: 6th in Y10WE – Shwan Lee: 6th in Y10ME – Faith Park: Gold in Y12WE & Bronze in Y14WE – Dahyun Kang: 6th in Y14WE – Timothy Lee: Bronze in Y14ME – Woosuk Lee: 7th in CadetME

2. The 2017 Hangover Classic in Richimond, VA 1/22/2017 – Timothy Lee: Bronze & B2017 in Senior Mixed Epee

3. Premier Club RYC in Jersey City, NJ 1/28~29/2017 – Lily Papadakis: 6th in Y14WF

4. Loudoun Mid-Winter Epee Tournament in Ahsburn, VA 1/29/2017 – William Tae: Gold & D2017 – Paul Gumagay: 8th in D & Under Senior Mixed Epee

Image | Posted on by | Leave a comment

Results in December 2016

1. Earl of Arlington’s 2016 Youth in Chantilly, VA 12/10~11/2016 – Ryan Jeyoon: 1st in Y12 Mixed Epee – Lily Papadakis: 1st in Y12 Mixed Foil & 3rd in Y14 Mixed Foil

2. Fairfax Challenge ROC in College Park, MD 12/10~11/2016 – Timothy Lee: 2nd and  Prestan Park: 8th in C & Under Senior Mixed Epee – Youngchan Lee: 3rd in DivA Senior Men’s Epee – Dahyun Kang: 8th in DivA Senor Women’s Epee

3. DCFC Friday Night D & Under Mixed Epee in Silver Spring, MD 12/16/2016 – Alex Kim: 2nd place

4. MoDuel C & Under Mixed Epee in Elkton, MD 12/17/2016 – Kyle Yi: 2nd place

5. Windy City SYC & Cadets RCC in Rosemont, IL 12/16~18/2016 – Willam Tae: Top 8 in Y14 Men’s Epee and Top 16 in Cadet Men’s Epee

6. Capitol Division Y12 & Under Tournament in Silver Spring, MD 12/18 – Edward Kim: 2nd place Y12 Mixed Epee and 3rd place Y12 Mixed Foil

7. Santa’ Revenge in Falls Church, VA 12/18/2016 – Kyle Yi: 1st Place, Sungho Yoon: 2nd Place, Alex Kim: 7th Place in C & Under Mixed Epee

fb_img_1482091183979img_8941-120161210_19144914814972204611481919202536img_9869fb_img_1482111134629

Image | Posted on by | Leave a comment

Great Results in November

1. Thrust Fall RJCC in Suffern, NY 11/5/2016 – Faith Park: 3rd place & rated C2016 in Cadet(U17) Women’s Epee

2. DCFC D & Under Mixed Epee in Silver Spring, MD 11/18/2016 – Kyle Yi: 1st place & rated D2016

3. BCAF 18th Annual Robert Flynn Memorial Epee in Lambertville, NJ 11/202016 – Youngchan Lee: 1st place & renewed B2016  and Timothy Lee: 3rd place & rated C2016 in Senior Mixed Epee

4. Cobra Challenge SYC in Secaucus, NJ 11/25~27/2016 – Aidan Lee: 8th place in Y10 Men’s Epee – Yedda Lee: 7th place in Y10 Women’s Epee – Faith Park: 5th place in Y12 Women’s Epee , 3rd place in Y14 Women’s Epee & Cadet Women’s Epee – Timothy Lee: 2nd place in Y14 Men’s Epee

Image | Posted on by | Leave a comment

Great Results in October 2016

1. Virginia Division Fall RYC in Richmond, VA 10/1~2/2016 – Shwan Lee: 2nd, Yedda Lee: 3rd, Ian Park: 6th, Ryan Jeyoon: 7th, Matthew Lee: 8th in Y10 Mixed Epee – Ian Park: 3rd in Y12 Men’s Epee – Faith Park: 1st, Michelle Lee: 3rd, Lily Papadakis: 5th, Elizabeth Kim: 6th in Y12 Women’s Epee – Lily Papadakis: 2nd in Y12 Women’s Foil – Timothy Lee: 1st, Prestan Park: 2nd, William Tae: 5th in Y14 Men’s Epee – Faith Park: 1st, Dahyun Kang: 3rd, Michelle Lee: 5th, Lily Papadakis: 6th in Y14 Women’s Epee – Lily Papadakis: 1st in Y14 Women’s Foil

2. Virginia Division 2016 Junior Olympic Qualifiers in Richmond, VA 10/15/2016 – Derek Kim: 2nd, Timothy Lee: 3rd, Prestan Park: 4th, William Tae: 6th in Cadet Men’s Epee – Dahyun Kang: 1st in Cadet Women’s Epee – Timothy Lee: 3rd, Sungho Yoon: 4th, William Tae: 8th in Junior Men’s Epee – Seungmin Lee: 2nd, Dahyun Kang: 3rd in Junior Women’s Epee

3. Tech Open 2016 in Blacksburg, VA 10/22/2016 – Timothy Lee: 3rd in Senior Mixed Epee

4. DCFC Champagne Challenge #3 in Silver Spring, MD 10/23/2016 – Youngchan Lee: 3rd, Prestan Park: 6th, Sungho Yoon: 8th in Senior Mixed Epee

5. Ben Gutenberg Memorial SYC & Cadet in Brockport, NY 10/28~30/2016 – Timothy Lee: 7th in Y14 Men’s Epee – Timothy Lee: 15th in Cadet Men’s Epee

6. W & M Halloween Open in Williamsburg, VA 10/29~30/2016 – Woosuk Lee: 3rd place & earned B2016 in Senior Mixed Epee

Image | Posted on by | Leave a comment